10 چیزی که هیچ کسی درباره سازماندهی یخچال به شما نگفته

یخچال سایت بازارشوش تهران

تمیز کردن هفتگی خانه و زندگی به روال عادی زندگی من تبدیل شده و از آرامش پس از نظافت لذت زیادی می برم. اما به نظر می رسد یخچال تنها جایی است که از تمیزکاری هفتگی قسر در می رود. بالاخره یک روز تصمیم گرفتم سراغ یخچال بروم و آن از بیخ و بن تمیز کنم. در پایان کار اما از میزان کثیفی و موادغذایی منقضی شده در داخل یخچال متعجب شدم. یخچال من جایی برای نگهداری مواد غذایی نبود. در واقع جایی بود که مواد غذایی می رفتند و می میرند و فراموش می شوند.
پس از آن روز، تصمیم گرفتم به خودم آموزش بدهم که چگونه یخچالی منظم و تمیز داشته باشم تا بتواند کارش را برای تازه نگه داشتن غذا انجام دهد و اینجا مطالبی را که یاد گرفتم با شما به اشتراک می گذارم.

یخچال خالی بد است، یخچال پر از آن بدتر

اگر هر بار که در یخچال را باز می‌کنید نگران افتادن چیزی هستید، یعنی یخچال خیلی شلوغ است و این یعنی شما یخچال را به انبارکننده موادغذایی تبدیل کرده اید. پر کردن هر اینچ یخچال می تواند منجر به غذاهای فراموش شده، مسدود شدن دریچه های هوا، اختلال در جریان هوا و کاهش بهره وری انرژی شود. گفته می‌شود، اگر یخچال شما تقریباً خالی است، آن را با چند بطری آب پر کنید که وقتی بطری ها سرد می‌شود، به دستگاه کمک می‌کند دمای خنک را حفظ کند

میوه ها و سبزیجات را برش ندهید

ما می دانیم که بسیاری از مردم توصیه می کنند میوه ها و سبزیجات را قبل از نگهداری در یخچال بشویید و برش دهید تا میان وعده های سالم را تشویق کنید. چیزی که وجود دارد این است که محصولات خرد شده سریعتر خراب می شوند. بهترین روش این است که وقتی آماده مصرف هستید آن را بشویید و برش دهید.

نگهداری شیر در درب یخچال اشتباه است

معمولا اقلامی که مستعد فاسد شدن هستند، مانند تخم مرغ و شیر، به طور ایده آل باید در قفسه میانی نگهداری شوند و قطعاً در درب یخچال نگهداری نمی شوند.
زیرا گرم ترین نقاط یخچال شما داخل در و قفسه بالایی آن است. از آنجایی که شیر ممکن است فاسد شود، باید در قفسه وسط قرار گیرد که از دمای ثابتی برخوردار است. در مورد تخم مرغ ها هم همینطور است. آنها را داخل محفظه تخم مرغ در یخچال خود قرار ندهید. شما باید چاشنی ها را که معمولاً سرشار از سرکه و نمک هستند در درب یخچال نگهداری کنید و اگر یخچال شما مکان های اختصاصی برای لبنیات و گوشت های ساندویچی دارد، حتما از آنها استفاده کنید. قفسه بالایی برای میان وعده ها و غذاهای باقی مانده ایده آل است.

بطری شیر و آب را از اینجا تهیه کنید.

میوه ها این طرف، سبزیجات آن طرف

اگر یخچال جدیدتری دارید، احتمالاً دو کشو دارید. یکی برای سبزیجات و دیگری برای میوه ها. ممکن است بعضی از روزها مقداری سبزی را در جای دیگری از یخچال مثل کشوی میوه ها قرار دهید اما این اشتباه است. چرا؟ چون کشوی سبزیجات برای محصولات با رطوبت بالا کالیبره شده که در صورت وجود رطوبت، سبزی ها کندتر پژمرده می شوند و کشوی میوه برای رطوبت کم تنظیم شده است.میوه ها در رطوبت کم دیرتر پوسیده می شوند. دلیل دیگر برای جدا نگه داشتن سبزی ها و میوه ها این است که اتیلن موجود در میوه ها می تواند منجر به فاسد شدن زودرس سبزیجات شود. به استثنای توت فرنگی.
چند بار هیجان زده شده اید که یک بسته جدید از توت فرنگی را باز کنید و فقط آن ها را فاسد و کپک زده ببینید؟ در حالی که شما می توانید طراوت توت فرنگی ها را با نگهداری آنها در کشوی سبزیجات به جای کشوی میوه افزایش دهید. مانند سبزیجات، توت فرنگی هم از رطوبت لذت می برد. البته نه خیلی زیاد. بنابراین قبل از نگهداری آن ها را نشویید.

اگر دنبال نگهدارنده میوه و سبزی هستی وقت رو از دست نده.بزن روی لینک آبی و سایت بازار شوش رو دنبال کن.

گوشت ها را در پایین ترین قفسه نگهداری کنید

فقط دو مکان برای نگهداری گوشت وجود دارد: در محفظه فریزر یا در پایین ترین قفسه یخچال. جایی که خون آبه آن روی هیچ غذایی چکه نکند. با این حال می توانیم یک قدم جلوتر برویم و با قرار دادن یک سینی زیر گوشت و مرغ در آن را پایین ترین قفسه قرار دهید. این طوری به جلوگیری از هرگونه نشت احتمالی کمک می کند و تمیز کردن آن در صورت ریزش بسیار آسان خواهد بود.

ظروف نگهدارنده شما رو برای همیشه از دست کیسه های پلاستیکی راحت می کنه و اینطوری در حفظ محیط زیست هم سهیم میشید.

از نظم دهنده استفاده کنید

زمانی که با یک در شیشه ای شفاف سروکار دارید، یک یخچال سازمان یافته بسیار مهم است. همان‌طور که دیدن قفسه‌های انباری که با کمک سطل‌ها و سبدها تقسیم‌بند شده‌اند، از نظر بصری دلپذیر است، یخچالی که از این نگهدارنده ها بهره می‌برد نیز دیدن و استفاده از آن لذت بخش است. من در یخچال خودم از یک سینی برای نگهداری گوشت ها در قفسه پایین و از یک سبد نظم دهنده برای برای نگهداری چاشنی ها که داخل در یخچال جای نمی گیرند و از یک آبکش نیز برای نگهداری پرتقال استفاده می کنم. اینطوری مرکبات به خوبی با میوه های اتیلن ترکیب نمی شوند.

نظم دهنده های لیمون بهترین گزینه برای مرتب کردن یخچال هستند. این نظم دهنده ها را به راحتی از سایت بازار شوش خرید کنید.

اول من رو بخور!

بر اساس مطالعه دانشگاه جانز هاپکینز، 35 درصد از مواد غذایی آمریکا هدر می‌رود. این رقم کمی نیست و قطعا در ایران هم این اتفاق رخ می دهد به خصوص در مورد مصرف نان. یکی از راه‌های مبارزه با ضایعات مواد غذایی به‌عنوان فردی این است که مطمئن شوید در یخچال خود چه چیزی وجود دارد. برای سازماندهی یخچال خود وقت بگذارید و مکانی برای همه چیز پیدا کنید. حتی ممکن است بخواهید یک سبد “اول من را بخور” از مواد غذایی خود درست کنید که قرار است زودتر خراب شود.

استفاده از سبدها هم به نظم دادن یخچال کمک می کند و هم الویت بندی مواد غذایی.

تاریخ بزنید

شما می توانید از یک نشانگر پاک‌شدنی برای فهرست کردن محتویات با تاریخ انقضا مستقیماً روی دیواره داخلی یخچال استفاده کنید. یا روی موادغذایی که زودتر فاسد می شوند تاریخ بزنید یا ساده تر اینکه از ظروف نگهدارنده تاریخ دار مثل ظرف های وکیومی تاریخ دار لیمون استفاده کنید.

یک راه آسان برای تمیز نگه داشتن قفسه های یخچال

پوشاندن کشوها با دستمال آشپزخانه یا کاغذی تمیز یا کاور مخصوص قفسه یخچال، تمیز کردن آن را آسان‌تر می کنید. اما ترجیح این است که از پلاستیک کمتر استفاده کنیم تا به طبیعت آسیب نزنیم. مدت ها فکر می کردم آستر کردن کشوها و قفسه یخچال کار اشتباه و غیر ضروری است اما الان متوجه شدم با این کار نیاز به تمیز کردن عمقی یخچال ندارم و تمیز کردن یخچال برایم راحت تر از قبل شده است.

ماهی یک بار یخچال را تمیز کنید

تمیز کردن هفته ای یخچال خوب است اما اگر زمان کافی برای اینکار را ندارید ماهی یکبار یخچال خود را تمیز کنید. از برق بکشید و زمانی که کامل خاموش شد یخچال خود را با دستمالی تمیز و بدون پرز نظافت کنید. شما برای اینکار می توانید از محلول آب و جوش شیرین یا مقداری سرکه برای نظافت و ضد عفونی کردن یخچال بهره بگیرید. نظافت ماهیانه یخچال و نظم دادن قفسه ها به کیفیت و عمر بیشتر یخچال شما می انجامد.

حس رضایت خود را از این نوشته با ارائه نظر نشان بدهید.

دسته بندی: blog برچسب ها:

95 thoughts on “10 چیزی که هیچ کسی درباره سازماندهی یخچال به شما نگفته

 1. نرگس میگوید:

  بسیار بسیار عالی بود هرگز در اینترنت با چنین نوشته ای رو به رو نشدم در حالی که سال هاس کار تولید محتوا رو انجام میدم. واقعا خسته نباشید خانم فاطمه شیری

 2. ب ش میگوید:

  برای منم جالب بود چون اینروزا اسباب کشی داشتیم و تازه وسایل رو داریم جا میدیم . چند خط بیشتر نخوندم ولی همونم به درد بخور بود . مرسی

 3. Mahin farhood میگوید:

  موضوع جالبی بود که کمترکسی بهش توجه میکنه ولی بسیار لازم و ضروریه.سپاس بیکران ازمطالب خوبتون

  • فاطمه شیری میگوید:

   سلام ممنون از شما مهین عزیز. امیدوارم اثری داشته باشه و کمکی کرده باشم. سپاس از وقتی که برای مطالعه گذاشتید.

 4. ماندانا میگوید:

  سلام خانم شیری واقعا مطلب جالب وعالی بود ممنون از راهنمایی ماهرانه شمل

 5. M میگوید:

  سلام . خانم شیری مگرمیشه تمیز نکرد؟ من هفته ای دوبارتمیزمیکنم ! غذا هم اصلا خراب نمیشه ب موقع میخوریم . ما چیزی ب نام خراب شده نداریم با این گرونی

  • فاطمه شیری میگوید:

   سلام چه عالی که تمیز می کنید و چقدر عالی تر که اسراف نمی کنید و مواغذایی به موقع استفاده میشه. امیدوارم روزی شرایط برای همگی ما بهتر بشه. ممنون از ثبت نظر شما دوست گرامی.

 6. حسینی میگوید:

  سلام واقعا ممنون از نظرات خوب .واموزنده شما من همیشه همین کارهارو انجام میدم

 7. طاهر میگوید:

  سلام عزیزم خیلی عالی وبه جا بود توصیه های شما ممنون از راهنماییتون

 8. سید عباس صاحب قلمی میگوید:

  با عرض سلام ، ادب و احترام ، سرکار خانم شیری زحمت کشیدید و ای کاش که به توصیه های ارزشمند شما توجه کنیم ، از شما سپاسگزارم .

 9. مینا میگوید:

  سلام ممنون به خاطر مطالب ارزشمندتون
  مختصر و مفید
  الان میرم سراغ یخچالم

 10. مرتضی میگوید:

  عالی بود ممنونم ولی بنظرم اگه به صورت کلیپ اموزشی بود بهتر بود بازم ممنونم

  • حسن زاده میگوید:

   سلام ممنون از لطف و نظر شما امیدوارم در آینده بتونیم شرایطی برای ویدئو های اموزشی داشته باشیم

 11. مینا میگوید:

  مردم شکمشون سیره وفکروبدبختی هم ندارن دنبال چه موضوع های مذخرفی میرن

 12. عاشق خدا میگوید:

  این نکات همه میدونن بعضی ها هم بی کار هستن نمیدانن چی کار کنم😂😂😂

 13. ناشناس میگوید:

  سلام خانم شیری عالی وکاربردی بود استفاده کردم ، ممنون که این مطلب باارزش رو به اشتراک گذاشتید👌🙏💐🌹

 14. رضا میگوید:

  توضیحاتِ شما و نکاتِ موردِ اشاره، فوق‌العاده مهم، ضروری و کاربردی هستش…. ممنون از اینکه این اطلاعات و تجربیاتِ ارزنده را به اشتراک گذاشتید.
  پاینده باشید همیشه

 15. مانی میگوید:

  سلام بانو، ممنون از زحمتی که برای تهیه این مطلب کشیدید. و درود به ادب و متانت و صبوریتان برای پاسخ هایی که دادید.

 16. فاطمه شیری میگوید:

  خیلی مفید بود
  و چه جالب که شما هم نام و هم فامیل منید😂

 17. ناشناس میگوید:

  سلام من سی و دو سال ازدواج کردم همیشه این نکات رعایت میکنم سرویس وسایل برقی وتمیز نگه داشتن برام خیلی مهمه بازم ممنون

 18. ناشناس میگوید:

  سلام من سی و دو سال ازدواج کردم همیشه این نکات رعایت میکنم سرویس وسایل برقی وتمیز نگه داشتن برام خیلی مهمه بازم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *