10 نکته طلایی برای بزرگتر کردن فضای یک آشپزخانه کوچک

دیزاین آشپزخانه کوچک

در یک آشپزخانه کوچک پیدا کردن مکانی برای جاسازی همه وسایل دشوار است. گاهی حتی مجبور می شویم همه چیز را روی هم بچینیم. اما با استفاده از چند ایده و راهکار ساده ذخیره سازی و سازمان دهی، می توانیم مشکلات مربوط به ذخیره سازی فضای کوچک آشپزخانه را حل کنیم و از آشپزی و وقت گذرانی در آشپزخانه خود لذت ببریم. شاید راه حل های کوچک دیزاین آشپزخانه و دکور آن را زیباتر جلوه بدهد. پس با ما در سایت بازار شوش همراه باشید.

1-یک قفسه کم عمق روی دیوار پیشخوان نصب کنیم

در آشپزخانه های شهری که فضاها اغلب کوچک است شما می توانید یک قفسه باریک در فضای مرده بین پیشخوان و کابینت های بالایی برای ذخیره سازی نصب کنید. این قفسه ها می تواند از ضایعات باشد که با یک رنگ آمیزی زنده می شوند و روح پیدا می کنند. شما می توانید بانکه های ادویه، چند لیوان یا یک گلدان را روی آن قرار دهید.

2- از هر سانت فضای خالی دیوار بهره ببرید

گاهی بعضی از دیوار ها حدفاصل آشپزخانه تا حریم خانه خالی می ماند، یا حتی دیوارهایی داخل آشپزخانه که قابلیت نصب کابینت وجود ندارد خالی می ماند، شما می توانید با استفاده از قفسه های آماده و نصب آن روی این دیوارها، فضای خالی را به نفع خودتان کاربردی کنید.

3-قفسه ای برای ظروف دیواری انتخاب کنید

برای اینکه پیشخوان های آشپزخانه را از شلوغی در امان نگه داریم، می توانیم از قفسه های ارزان قیمت ضد زنگ که گاها در گوشه ای از انباری بی استفاده رها شده اند استفاده کنیم. این قفسه های ضد زنگ می تواند محل نگهداری بشقاب ها و لیوان ها باشد.

4-وسایل را کوچک کنید

راستش را بخواهید خیلی از ما عادت کرده ایم وسایل اضافه و بی مصرف خریداری کنیم. شاید خرید چند وسیله ضروری کافی باشد. اگر فضای کوچکی در آشپزخانه خود دارید، یک اجاق گا برقی، یخچال و مایکروویو کوچک و…اما با کیفیت کار شما را راه می اندازد. شما می توانید این وسایل را به صورت توکار و پشت کابینت ها مخفی کنید و فضای آرامش بخشی را برای آشپزخانه خود به ارمغان بیاورید.

5-یک میز تاشو می تواند فضای ذخیره سازی نیز باشد

در خانه خیلی از ما ایرانی ها جزیره خیلی مورد استفاده است. اما گاهی می توانیم به جای جزیره از یک میز تاشو برای بهینه کردن فضا استفاده کنیم که هم جای میز ناهارخوری باشد و هم میز کار و در مواقع غیرضروری هم بتوانیم آن را کوچکتر کنیم. حتی برای کنار این میز می توانیم از جیب های چرمی برای نگهداری مجلات یا روزنامه و وسایل اضافی استفاده کنیم.

6-مثل یک پازل ساز فکر کنید

اگر کمی خلاقیت به خرج بدهیم می توانیم آشپزخانه را از دید خارج کنیم. اگر خانه کوچکی دارید شاید این ایده خیلی جالب باشد. در این حالت شما می توانید بخشی از چیدمان آشپزخانه را داخل اتاقکی جاساز و پشت درهای کمد پنهان کنید. در این حالت می توانید از کشوهای ریلی، یک تهویه خوب و یک قفسه برای ادویه جات و … استفاده کنید. اینطوری شما یک آشپزخانه مخفی دارید که هر زمان دلتان خواست می توانید درهای آن را ببندید. برای چنین آشپزخانه ای از درهای کشویی نیز می توانید استفاده کنید.

7-استفاده از جزیره متحرک

جزیره آشپزخانه نیاز نیست حتما از جنس چوب باشد. می‌توانید جزایر ارزان ‌قیمت از جنس فولاد ضد زنگ و چرخ دستی‌های آشپزخانه را که برای ذخیره‌سازی اضافی و فضای پیشخوان عالی هستند مورد استفاده قرار دهید. شما می توانید این لوازم را از فروشگاه‌های لوازم رستوران تهیه کنید.

8-تابه های آویزان در آشپزخانه

گاهی بد نیست هم برای آرام کردن فضای پیشخوان و هم دکور، برخی از ملزومات آشپزخانه را آویزان کنیم. اینطوری ابزار و قابلمه های آشپزی هنرمندان از دیوار آشپزخانه آویزان و به راحتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید تابه و قابلمه از سایت بازار شوش اینجا کلیک کنید

9-یک دیوار بزرگ از کابینت ایجاد کنید

شما می توانید به جای چند دیوار در آشپزخانه، یک دیوار را به شکبه ای از کابینت ها اختصاص دهید. کابینت های سرتاسری که می تواند شبیه کمدی جاگیر مورد استفاده قرار بگیرند و وسایل زیادی را در خود جا دهند. به خصوص اگر از کابینت هایی ساده و بدون دستگیره و لمسی استفاده کنید. اینطوری کابینت ها شبیه دیواری دلباز به نظر می رسند. شما در دیوار کابینت خود، از سوپرمارکت ها غافل نشوید. قفسه های ریلی که وقتی باز می شوند دنیایی از بانکه و مواد غذایی را در خود جا داده اند.

10-از درهای کشویی استفاده کنید

درهای کشویی معجزه می کنند. در نظر بگیرد به جای کابینت از کمدهای جا دار در آشپزخانه استفاده کنید و برای محسور کردن کمدها از درهای کشویی. درهای کشویی فضای آشپزخانه را خلوت و آرام می کنند و باعث دلباز شدن آشپزخانه شما می شوند. از طرفی خود درها می توانند به عنوان دکور نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر از خواندن این مطلب حس رضایت داشتید با ارائه نظرات خود ما را همراهی کنید.

فاطمه شیری

3 thoughts on “10 نکته طلایی برای بزرگتر کردن فضای یک آشپزخانه کوچک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *