9 راهکار شگفت انگیز برای رفع بوی بد ماشین لباس شویی

رفع بوی بد لباس شویی از سایت بازارشوش تهران

لباس شویی خیلی از اوقات مظلوم واقع می شود. چون کار ماشین لباس شویی شست و شوی رخت و لباس‌ها است، خیلی‌ها تصور می‌کنند خود دستگاه نیازی به نظافت ندارد اما سخت در اشتباه هستید. مدتی بود بعد از خارج کردن لباس‌های شسته شده از داخل لباس شویی متوجه بوی گندیدگی روی لباس‌ها می شدم. بوی ناخوشایندی که حتی با شست و شوی مجدد لباس یا پهن کردن آن مقابل نور خورشید و هوای آزاد هم از بین نرفت که نرفت.

اعصابم به هم ریخته بود چون چند لباس تازه خریده شده را به این علت از دست دادیم. در ادامه حتی از یک ماده شوینده استفاده کردم اما کارساز نبود و بوی گند از بین نرفت. تا اینکه در اینترنت شروع به جست‌و‌جو کردم و به نتایج کارآمدی رسیدم که با رعایت آن از بوی گند روی لباس‌ها خلاص شدم.

در اینجا بخشی از تجربیاتم را با شما به اشتراک می گذارم.

لباس های کپک زده

ماشین لباس شویی که کار خود را درست و دقیق انجام ندهید، خروجی آن پس از هر بار شست و شو، چند دست لباس کپک زده و بد بود خواهد بود. پس خیلی مهم است که مراقب علایم اولیه باشیم چراکه عبور لباس‌ها از طریق یک ماشین معیوب می‌تواند منجر به تغییر رنگ یا آسیب دائمی رخت و لباس‌ها شود.

1-لباس های شسته شده را بو کنید

رفع بوی بد لباس شویی از بین بردن بوی بد لباس شویی

اگر بعد از شست و شو متوجه بوی کپک یا بقایای روغنی روی لباس هایتان شدید یعنی تمیز نشده اند. لورن سمونلی کارشناس نظافت در اینباره می گوید: بوهای کپک زده نشان می‌دهد که کپک در حال رشد در ماشین لباس شویی شما است و لباس‌ها به درستی شسته نمی شوند. همچنین ممکن است باقیمانده مواد شوینده مثل مواد پودری به صورت سفیدک روی لباس‌ها باقی‌مانده و به درستی آبکشی نشوند. این یعنی لباس‌ها به درستی مزایای کامل صابون یا مواد شوینده را دریافت نکرده اند.

2- مطمئن شوید که مشکل شما نیستید

اگر اجناس شما بدبو یا لکه دار یا پوشیده از صابون از چرخه شست و شوی ماشین لباس شویی خارج می‌شوند، واضح است که مشکلی پیش آمده اما این مشکل لزوماً از ماشین لباس شویی شما نیست. سمونلی می‌گوید: شاید اشتباه از سوی کاربر باشد. یعنی شاید شما مواد شوینده بسیار کم یا بیش از حد داخل دستگاه ریخته اید. اگر این مورد نبود یا دستگاه شما نیاز به نظافت اساسی دارد یا در بدترین حالت باید تعویض شود.

3-جا پودری ماشین لباس شویی را تمیز کنید

یک بار دستگاه خود را از بیخ و بن نظافت کنید. سمونلی کارشناس نظافت معتقد است: ابتدا ماشین لباس شویی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید مواد شوینده یا کپک در دستگاه باقی نمانده. در اولین قدم جا پودری ماشین را خارج کنید. همه جا پودری ها اهرمی دارد که با فشار آن به سمت پایین، جا پودری خارج می‌شود. این محل را کاملاً شست و شو دهید. حتی محل قرار گیری جاپودری را تا جایی که برایتان مقدور است با دستمالی مرطوب تمیز کنید و بعد جاپودری را در محل قرار دهید.

4-از سرکه یا جوش شیرین برای نظافت ماشین لباس شویی استفاده کنید

سپس جاپودری را با مخلوطی از سرکه و آب پر کرده و یک دور به ماشین خود اجازه دهید به صورت خالی و بدون لباس و با آب داغ عملیات شست و شو را انجام دهد. این کار به رفع انسداد و تجمع کپک ها که مانع شست و شوی درست لباس‌ها می‌شود کمک خواهد کرد. اگر سرکه در دسترس نداشتید می‌توانید از مقداری جوش شیرین استفاده کنید.

5- مخزن ماشین لباس شویی را خشک یا در آن را باز بگذارید

اگر فرصت آن را داشتید پس از هر بار استفاده با دستمالی خشک رطوبت باقی‌مانده در دستگاه را خشک کنید. اگر فرصت نداشتید درب ماشین را باز بگذارید تا خشک شود.چراکه داخل ماشین لباس شویی محل خوبی برای جولان باکتری ها و قارچ‌ها است. چراکه آن‌ها حمام کردن در رطوبت را دوست دارند و این فضا باعث تکثیر آن‌ها می‌شود.

6- لاستیک دور ماشین لباس شویی را نظافت کنید

در قدم بعدی لاستیک دور ماشین را با مواد شوینده ملایم و دستمال مرطوب تمیز و خشک کنید و تجمع کپک ها را از بین ببرید. این در حالی است که هر از چندگاهی یکبار باید فیلتر لباسشویی که در پایین دستگاه قرار دارد را باز کنید، شلنگ فیلتر را تخلیه کرده و داخل محل فیلتر را نیز باز کرده، آب آن را تخلیه و با دستمال کاملاً تمیز کنید.

7- در خارج کردن لباس‌ها از ماشین لباس شویی تأخیر نکنید

این یک اشتباه بزرگ است که شما با تأخیر به سراغ تخلیه لباس‌های شسته شده می‌روید. در مدتی که شما تاخیر کرده اید، در‌واقع به قارچ‌ها و باکتری ها اجازه داده‌اید که در بستر لباس‌های مرطوب و خیس رشد کرده و باعث ایجاد بوی بد و کپک روی آن‌ها شوند. پس به محض اتمام کار ماشین، لباس‌ها را به سرعت خارج و مخزن را خشک کنید.

8-وقت تعویض دستگاه

به گفته سمونلی، اکثر ماشین‌های لباسشویی ها اگر درست از آن‌ها مراقبت شود، به مدت یک دهه به طور موثر کار می‌کنند.«زمان تعویض دستگاه معمولاً زمانی است که شما صدای آن را می‌شنوید، ماشین دچار نشتی شده یا هر بار با لباس‌های کثیف یا بدبو مواجه می شوید. اگر نظافت ماشین لباس شویی نتیجه نداد و هر بار با این علایم مواجه شدید ممکن است زمان تعویض دستگاه رسیده باشد.

9- با متخصص تماس بگیرید

در نظر داشته باشیدعواملی مانند سختی آب، دمای آب و مواد شوینده لباسشویی، همگی می توانند بر تمیزی لباس شما تأثیر بگذارند. پس بررسی با متخصص آب و لوله‌کش خانه‌تان، ممکن است قبل از تعویض دستگاه، گام ارزشمندی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *