پرکاربرد ترین ظروف در آشپزخانه

سرویس قابلمه بهتر است یا قابلمه تکی

 

هرچه وسایل آشپزی شما کارایی و کیفیت بالاتری داشته باشد به همان اندازه آشپزی برای شما آسانتر و لذت بخش تر خواهد شد. درست نمی گوییم؟

هر آشپزخانه یک سری ظروف ضروری نیاز دارد. از وسایل ضروری تر مثل قابلمه و تابه برای آشپزی گرفته تا وسایل کوچک تر. در اینجا چند مورد از پرکابردترین ها را معرفی می کنیم.

پرکاربردترین قابلمه ها و تابه ها در آشپزی

تهیه یک سرویس کامل ظروف آشپزی مثل قابلمه و تابه، ممکن است هزینه زیادی برای شما داشته باشد یا فضای کافی برای جا دادن این همه قابلمه و تابه داخل آشپزخانه خود را نداشته باشید. حتی ممکن است به همه ی وسایل سرویس قابلمه هم احتیاج نداشته باشید اما فروشندگان شما را مجبور می‌کنند که یک سرویس بخرید و به خانه ببرید.
گاهی حتی سرویس‌های قابلمه موجود در بازار کیفیت مناسبی نیز ندارند و چیزی که مشخص است سرویس قابلمه قدرت انتخاب کم تری به شما می‌دهد و شما نمی‌توانید از میان وسایل تشکیل دهنده سرویس چیزی کم یا زیاد کنید یا سایز یکی از ظروف رو تغییر دهید.
شما مجبور نیستید قابلمه های موردنیازتان را حتما در قالب سرویس قابلمه خریداری کنید. ما می توانیم از این پس مدل خریدمان را تغییر بدهیم و متناسب با بودجه ای که داریم یا با هزینه کردن بیشتر قابلمه و تابه های با کیفیتی را به صورت تکی خریداری کنید.
در واقع با اینکار از یک طرف قدرت انتخابتان بالا می رود و می‌توانید سرویس مورد نظر را با توجه به نیازتان جمع آوری کنید و از طرف دیگر قابلمه ها و تابه هایی با کیفیت نصیبتان خواهد شد. به جای سرویس های قابلمه ای که در ظاهر شیک و کارآمد به نظر می رسند اما پس از مدتی آشپزی باید آنها را دور بیندازید و به سراغ خرید سرویسی جدید راهی بازار شوید.
گاهی قابلمه هایی که به صورت سرویس خریداری می کنید مرغوب نیستند. قابلمه هایی سبک با جنس نازک که از فلزات بی کیفیت تهیه شده اند و ممکن است هنگام استفاده از آنها به سادگی تاب بردارند، قر شوند یا هنگام پخت و پز غذای شما را بسوزاند.

حالا متوجه شده ام که ظروف تکی بهتر است

قابلمه تک استیل سافینوکس مدل پریما

قابلمه 8 لیتری با درب:  برای جوشاندن پاستا و ماکارونی، آبپز کردن سبزیجات، پختن سوپ و خوراک. هنگام انتخاب قابلمه 8 لیتری به این نکته توجه کنید که هنگام استفاده قابلمه بزرگ روی اجاق قابلمه داغ و سنگین خواهد بود و باید مدل و دسته قابلمه طوری باشید که به راحتی قابل جابه جا کردن باشد

قابلمه تک استیل سافینوکس مدل پریما

قابلمه 4 لیتری با درب: قابلمه 4 لیتری یکی از پرکاربردترین قابلمه ها در آشپزی است و همزمان با پخت غذا در یک قابلمه 8 لیتری، شما می توانید از یک قابلمه 4 لیتری در کنار آن استفاده کنید.

سرویس قابلمه استیل با درب فلزی 10 پارچه با برند سافینوکس ترکیه

قابلمه 2 لیتری با درب: برای پختن مقدار مورد نیاز برنج برای دو تا سه نفر مناسب است. حتی این قابلمه ها مناسب برای درست کردن سس غذا، گرم کردن انواع کنسر، نگهداری باقی مانده غذا، درست کردن خورشت در حجم کم و… مناسب است.

تابه با قطر 30 سانتی‌متر: مناسب برای سرخ کردن گوشت و سبزیجات. اگر تابه دیواره بلندی داشته باشد بهتر است و هنگام سرخ کردن، روغن کمتری به اطراف پرت می شود.

تابه با قطر 20 سانتی‌متر: عالی برای پختن املت و نیمرو و گریل کردن گوشت و سوسیس برای تعداد کم. دو تا سه نفر

سبد مخصوص بخارپز برای قابلمه

توری بخارپز: شما می توانید توری بخارپز را در بازار متناسب با سایز قابلمه ای که می خواهید و بیش از بقیه مورد استفاده تان است خریداری کنید. این توری ها داخل قابلمه قرار می گیرد و قابلمه را تبدیل به بخارپز کرده و شما می توانید با این روش ساده از پخت و خوردن غذاهای سالم و سبزیجات تازه لذت ببرید.

خرید چاقو بصورت تکی بجای خرید یک سرویس چاقو

پرکاربردترین وسایل جانبی آشپزخانه

از دیگر وسایلی که در آشپزخانه و به صورت سرویس خریداری می شود، سرویس چاقو است. شما حتی سرویس چاقو را هم می توانید به صورت تکی خریداری کنید. چاقوی کمتر اما با کیفیت بالاتر. با یک چاقوی باکیفیت شما می توانید مواد غذایی را به آسانی و بدون له شدگی ،سریع برش بزنید. بهترین نوع چاقو استیل ضد زنگ کربنی است که نه زنگ میزند و نه زود کند می‌شود.
بهتر است دستگیره چاقو دو تکه نباشد. یعنی فلز تیغه تا انتهای دستگیره یکسره امتداد داشته باشد. چاقو جنس خوب هم مثل قابلمه و تابه جنس خوب دوام و عمر بیشتری دارد.

چاقوهای پرکاربرد در آشپزی:

چاقو آشپزی تیغه بلند

چاقو آشپزی تیغه بلند، 20 تا 25 سانتی‌متری

چاقو آشپزی تیغه کوتاه

چاقو آشپزی تیغه کوتاه، 10 تا 15 سانتی‌متری

چاقو اره‌ای 20 سانتی‌متری، مناسب برای برش دادن نان و…

در کنار خرید سرویس چاقو، خرید تخته برش بسیار کارآمد است. سعی کنید در آشپزخانه خود بیش از یک عدد تخته برش داشته باشید. یک تخته مناسب برش زدن گوشت و ماهی و مرغ و… و تخته ای دیگر برای برش نان یا تخته ای مناسب برش دادن سبزیجات و میوه. جدا کردن تخته های برش برای آشپزی کمک می کند که مسیرهای انتقال میکروب از طریق غذا به حداقل برسد. اگر از تخته های چوبی برای برش زدن انواع گوشت استفاده کنید به یاد داشته باشید که یکی از راه های تمیز کردن تخته چوبی پس از شست و شو با آب و مایع ظرفشویی این است که از یک برش لیمو استفاده کنید. لیمو را بر روی سطح تخته چوبی کشیده و به این ترتیب میکروب ها با اسید موجود در لیمو از بین می روند.

پوست کن: ویژگی مهم پوست کن، خوش دست بودن آن است. اینکار کمک می کند حین کندن پوست موادغذایی از دستتان سر نخورد.

دربازکن: دربازکن باید طوری باشد که، درپوش هایی که لبه های کوتاهی هم دارند به راحتی باز کند.

قیچی مخصوص آشپزخانه جنس استیل

قیچی آشپزخانه: قیچی آشپزخانه هم از ضروری ترین ها است. عده ای برای برش زدن نان یا سبزیجان از قیچی آشپزخانه استفاده می کنند.

قاشق و ملاقه چوبی

قاشق چوبی: هم ارزان قیمت هستند هم پرکاربرد. پیشنهاد ما این است از این مدل قاشق ها چند عدد تهیه کنید و در آشپزخانه داشته باشید.

قاشق سوراخدار

قاشق بزرگ گرد سوراخ دار : از جنس چوب، استیل و پلاستیک و تفلون برای هم زدن غذای سرد یا گرم. این قاشق برای جدا کردن موادغذایی از سس آن مناسب است و کمک می کند سس غذا از داخل قاشق به داخل قابلمه سرریز شود.

ملاقه دسته استیل و قاشق تفلون

ملاقه: برای سرو سوپ و آش. سایز استاندارد ملاقه بین نصف تا یک فنجان است و برای اندازه و پیمانه کردن هم مورد استفاده است.

کفگیر تفلون با دستگیره استیل

کفگیر: بهتر است غیر فلزی باشد تا هنگام جابجا کردن موادی که داخل تابه سرخ می‌کنید روی تابه یا قابلمه شما خط نیندازد

لیسک: جنس سیلیکونی بهترین گزینه برای خرید لیسک است. با لیسک به راحتی می تواند ته مانده سس غذا را از داخل ظرف جمع کنید و داخل ظرفی دیگر بریزید. از لیسک سیلیکونی می شود برای هم زدن و جمع کردن مواد گرم هم استفاده کرد.

همزن دستی استیل

همزن دستی: عالی برای درست کردن سس سالاد و همچنین برای ترکیب مواد غذایی جامد هنگام طبخ آنها. بدون اینکه مواد به صورت گوله در ظرف باقی بمانند.

انبر با چنگک تفلون

انبر: درست مثل دستانی که نه میسوزد و نه یخ میزند برای شما کارایی خواهد داشت. مناسب برای طبخ ماهی، کتلت و…

دیگر وسایل پرکاربرد:

این وسایل در آشپزخانه ممکن است به درد شما بخورد و نیازی هم نیست برند خاص و باکیفیتی داشته باشد زیرا در هر صورت کار شما راه خواهند انداخت

کاسه ها و آبکش های پلاستیکی یا استیل در چند سایز: بهتر است حداقل سه سایز از این کاسه ها و آبکش ها را داشته باشید. بزرگ، متوسط و کوچک

پیمانه اندازه گیری فنجانی: یک سری پیمانه در سایزهای مختلف برای مواد خشک تهیه کنید و چند پیمانه فنجانی کوچک وبزرگ هم برای اندازه گیری مایعات در آشپزخانه داشته باشید

پیش بند، دستگیره قابله و حوله آشپزخانه نیز از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه هستند که در انجام کارهای آشپزی سهولت می بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

اگر سوالی دارید می‌تونید از پشتیبانی واتساپ ما استفاده کنید. اگر واتساپ ندارید با ما تماس بگیرید.

× سوال دارید؟