ویژگی های یک سرویس قابلمه خوب

همه چیز درباره قابلمه

همه چیز درباره انتخاب سرویس قابلمه خوب و مناسب برای پخت و پز
در حالت ایده‌آل، ظروف آشپزی شما باید از ماده‌ای بی‌اثر ساخته شده باشد که پوست کنده نمی‌شود، تراشه نمی‌کند، ترک نمی‌خورد، تبخیر نمی‌شود، حل نمی‌شود یا باکتری‌ها را در خود جای نمی‌دهد. بعلاوه، برای پخت یکنواخت غذا باید رسانای خوبی برای گرما باشد و به راحتی تمیز شود.
خرید سرویس قابلمه از بازار شوش تهران کار آسانی نیست. همه ما به نسبت پولی که پرداخت می کنیم دلمان می خواهد سرویس قابلمه ای شیک و حرفه ای و صد البته سلامت برای آشپزخانه خود تهیه کنیم.
اما با توجه به تنوع جنس و برندهای موجود در بازار شوش تهران، مشتریان حسابی سردرگم شده و نمی دانند چه محصولی خریداری کنند. سرویس قابلمه تفلون خریداری کنند یا سرویس قابلمه سرامیکی، سرویس قابلمه چدن بخرند یا قابلمه گرانیتی.

چه نوع سرویس قابلمه برای جهیزیه عروس و منزل تهیه کنیم؟
بد نیست بدانید بیشتر قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها شبیه به هم هستند، اما وقتی تصمیم می‌گیرید کدام را بخرید، باید محصول را از نظر کیفیت ارزیابی کنید. به همین دلیل وقتی در فروشگاه هستید، خجالتی نباشید. ماهیتابه یا قابلمه را بلند کنید، ضخامت کناره ها و انتهای ظرف را بررسی کنید و با بند انگشت به تابه ضربه بزنید. در این حالت باید صدای تند (بم) بشنوی مثل صدای تپش قلب. از به دست گرفتن تابه یا قابلمه و بررسی آن نترسید، چراکه شما روزانه از این ظروف پخت و پز استفاده خواهید کرد، بنابراین مهم است که مطمئن شوید “احساس” مناسبی از به دست گرفتن آن دارید.

درباره سرویس قابلمه
سرویس قابلمه خوب با دسته های ضد حرارت
توجه داشته باشید که حین خرید سرویس قابلمه و تابه، دسته های محصول خوش ساخت و ضد حرارت باشد. بعضی از دسته ها سیلیکونی، پلاستیک یا از ساخته شده از فلز هستند. دقت کنید در هر حالتی دسته ها نسوز یا اگر فلز بود با رسانایی کم مانند فولاد ضد زنگ باشند. چراکه در این حالت دسته ها نسبتا خنک می مانند.
در نظر داشته باشید دسته های پلاستیکی و چوبی ضد حرارت هستند اما ضد فر نیستند و نمی توانید آن را در فر قرار دهید.
دسته های فلزی با محافظ های حرارتی پلاستیکی یا لاستیکی بهترین گزینه هستند.

نکته دیگر درباره دستگیره قابلمه و تابه محکم بودن آن است. برخی از آشپزها دسته های جوش خورده و پرس شده به بدنه را به دسته های پرچ و پیچ و مهره شده به بدنه قابلمه ترجیح می دهند. چون می توانند پس از استفاده از قابلمه یا تابه به راحتی بقایای غذا را از روی آن تمیز کنند. با این حال هر چیزی که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که دسته آن در چندین جا محکم شده و به مرور زمان و حین استفاده مکرر دسته ها شل یا از بدنه جدا نشود.

ویژگی درپوش های سرویس قابلمه
خیلی مهم است که درهای قابلمه محکم جا بیفتد و دارای دستگیره های ضد حرارت باشد. درهای شیشه ای راحت هستند زیرا می توانید پیشرفت پخت و پز را بدون برداشتن درپوش بررسی کنید.
درپوش هایی که به خوبی روی بدنه تابه یا قابلمه جا می افتند رطوبت را در قابلمه حفظ می کنند. یک درپوش شیشه ای سکوریت شده به آشپزها اجازه می دهد مراقب غذاهای در حال جوشیدن باشند و این به کاهش عملیات جوش کمک می کند.

سرویس قابلمه عروس
سرویس قابلمه چند پارچه بخریم؟
در نظر داشته باشید زمان محاسبه تعداد پارچه سرویس قابلمه، درپوش ها نیز حسال می شود. برای مثال یک سرویس قابلمه 5 تکه در واقع 10 پارچه محسول می شود. بسیاری از تولید کنندگان به طور استاندارد سرویس قابلمه را با 5، 8 یا حتی 10 قطعه معمولی به فروش می رسانند. اما ممکن است شما فضای کافی برای این تعداد را نداشته باشید یا به یک مجموعه بزرگ نیاز داشته باشید، و شاید سرویس قابلمه خریداری شده برای هر کاری در آشپزخانه مورد استفاده تان قرار نگیرد.

اصلا شاید به تعداد کمتری نیاز داشته باشید. برای مثال، یک ماهیتابه بزرگ آلومینیومی با دیواره های بلند ممکن است برای شما بهتر از یک ماهیتابه املت با دیواره های کوتاه باشد. چراکه ممکن است شما از این تابه برای درست کردن خیلی از موادغذایی استفاده کنید.

اگر غذاهای تو فری درست می کنید و همزمان روی اجاق هم پخت و پز انجام می دهنید، شاید یک قابلمه چدنی که از روی اجاق بتوانید آن را داخل فر بگذارید برایتان ضروری است اما این نوع قابلمه به ندرت در یک سرویس قابلمه گنجانده می شود.

اگر غذاهای بخارپز مصرف می کنید، یک قابلمه که توری بخار استیل دارد، راست کار شما در آشپزخانه باشد.

پس باید در نظر داشته باشید، مجموعه ای از  قابلمه ها را خریداری کنید که در کنار کیفیت خوب با نوع آشپزی شما هم مطابقت داشته باشد. در واقع شما می توانید سرویس خریداری نکنید و قابلمه و تابه های مورد نیازتان را به صورت تک و با توجه به سایزبندی موردنظرتان تهیه کنید.

سرویس قابلمه
استفاده از چه نوع قابلمه هایی در آشپزی ایمن است؟
در توضیح سرویس قابلمه بی ضرر باید بگوییم روکشی که قابلمه با آن پوشش داده شده بسیار مهم است. ظروف پخت و پز با کیفیت خوب، روکش بسیار سختی دارند که ذوب یا خراشیده نمی شود، زنگ نمی زنند، محو یا پوسته و خراشیده نمی شود.

بهترین نوع قابلمه برای استفاده کدام است؟
بی ضررترین قابلمه، سالم ترین قابلمه، ایمن ترین قابلمه، بدون شک قابلمه ای است که در ساخت و پرداخت آن مواد شیمیایی به کار نرفته یا کیفیت کار بسیار بالا و دارای استانداردهای لازم باشد. اما با اختلاف خیلی زیاد قابلمه و تابه های پیرکس به دلیل نداشتن مواد شیمیایی، بهترین، بی ضررترین و در واقع قابلمه سبز برای استفاده در پخت و پز هستند. حتی بی ضررترین قابلمه جهت پخت و پز برای نوزادان و کودکان، قابلمه و تابه های شیشه ای پیرکس است.
سرویس قابلمه جهیزیه عروسقابلمه پیرکس یا قابلمه شیشه ای
بیایید از قابلمه های پیرکس شروع کنیم. در واقع ظروف پخت و پز شیشه ای بی خطرترین و بی ضررترین نوع ظروف برای طبخ مواد غذایی هستند. قابلمه پیرکس به خاطر حفظ سلامتی غذا، برای طبخ غذای نوزادان و کودکان نیز بهترین گزینه است. محققان معتقدند به شرط اینکه لعاب روی ظروف شیشه ای آسیب ندیده باشد، ظروف پیرکس بهترین ظروف هستند.

قابلمه پیرکس، تابه پیرکس و در مجموع ظروف پیرکس در کنار حفظ ویژگی سالم بودن برای پخت و پز ، تمیز کردن آن نیز آسان است و از طرفی هنگام پخت و پز شما به راحتی می توانید مراحل طبخ را از نزدیک مشاهده کنید. تکنولوژی ساخت ظروف پیرکس باعث شده مقاوم در برابر حرارت باشند. به همین دلیل از این ظروف هم داخل فر و هم مایکروویو و هم روی اجاق می توانید استفاده کنید. اما این ظروف برای طبخ برنج چندان مناسب نیست و امکان چسبیدن غذا به دیواره ها وجود دارد. پس باید قبل از پخت و پز موادغذایی ظرف را چرب کنید. ضمن اینکه قابلمه پیرکس بهترین ظرف برای طبخ غذای نوزاد و کودکان است چراکه ضرری برای سلامتی آنها ندارد چراکه با ترکیبات موجود در غذا واکنش نشان نمی دهد.
همه چیز درباره سرویس قابلمه

سرویس قابلمه آلومینیومی
رد پای سرویس قابلمه و تابه آلومینیومی در خیلی از خانه ها پیدا می شود. آلومینیوم آنودایز شده (آلومینیوم مقاوم در برابر خوردگی فلز) برای پخت و پز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد است چراکه به گرما پاسخ می دهد و برای جلوگیری از واکنش های شیمیایی با غذا مناسب است. ظروف آشپزی آلومینیومی آنودایز گران‌ هستند. فرآیند آندایزینگ باعث می شود، مواد شیمیایی در آلومینیوم ظروف پخت و پز قفل شود تا به غذا نفوذ نکند.

اما از کجا می توانیم مطمئن شویم که این ظروف آنودایز شده اند؟ قطعا نه برای ما به عنوان خریدار و نه برای فروشندگان این مهم قابل تشخیص نیست. پس برای استفاده از ظروف آلومینیوم باید احتیاط و وسواس زیادی به خرج دهید.
به طور کلی ظروف آلومینیومی سبک و به راحتی قابل شست و شو هستند و حرارت را به خوبی انتقال می دهند ولی با مواد غذایی واکنش نشان می دهند. برخی اعتقاد دارند قابلمه آلومینیوم یا تابه آلومینیوم، آلومینیوم و روی مورد نیاز بدن را تامین می کند اما میزان آزاد شده آلومینیوم و ورود آن به غذا قابل محاسبه نیست. هنگام پختن غذاهای اسیدی مانند میوه ها و گوجه فرنگی یا هر موادغذایی حاوی سرکه، مقداری آلومینیوم در غذا حل می شود. در اثر تماس مستقیم با انواع مختلف مواد غذایی امکان مهاجرت عناصر فلزی به ماده غذایی و آلوده کردن آن و تشدید واکنش های شیمیایی فسادزا در مواد غذایی وجود دارد.

مثلاً وقتی از آبلیمو، آبغوره و رب گوجه و سایر افزودنی های اسیدی استفاده می کنیم، آلومینیوم بیشتری را به غذای خود دعوت می کنیم. همچنین ظروف آلومینیومی نسبت به نمک واکنش شیمیایی نشان می دهد. در نتیجه خیس گذاشتن برنج و نمک در این ظروف نیز نیاز به دقت و احتیاط دارد.

ظروف آلومینیومی در واکنش با مواد اسیدی ممکن است سوراخ شود یا هنگام شست و شو برای تمیز کردن ظروف آلومینیومی و رویی سعی می کنیم از سیم یا اسکاچ زبر استفاده کنید. این کار باعث می شود مواد شیمیایی بیشتری وارد مواد غذایی مان شود.

کارشناسان می گویند آزاد شدن مقادیر زیاد آلومینیوم در غذا و ورود آن به بدن، به مرور زمان در کنار خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری‌های دیگری مانند زخم معده، زخم روده، خشک شدن دهان، تغییر رنگ زبان، یبوست، اختلالات گوارشی، بیماری ها و مشکلات عصبی، مسمومیت کلیه، کبد و التهاب مفاصل را افزایش می‌دهد. در نتیجه تا حد امکان از استفاده این ظروف یا ساییدن آن خودداری کنید، زیرا به سرعت سوراخ می‌شوند.

قابلمه روحیسرویس قابلمه مسی
قابلمه مسی معمولا به عنوان انتخابی سالم برای آشپزی و پذیرایی شناخته می شوند. مس ویژگی حفظ گرمای غذا برای مدتی طولانی را دارد. با این حال، پختن خوراکی های پر نمک در ظروف مسی توصیه نمی شود چون ید موجود در نمک به سرعت با مس واکنش نشان می دهد که باعث پخش شدن ذرات مسی بیشتری می شود. پس باید هنگام غذا درست کردن در ظروف مسی احتیاط کرد. البته استفاده از پارچ ها و بطری های مسی برای نگهداری آب آشامیدنی و همچنین استفاده از لیوان های مسی یا دیگر ظروف برای سرو پذیرایی بجز پخت و پز مزایایی دارند که در بسیاری از منابع توصیه شده اند و این موضوع ربطی به پختن غذا در قابلمه های مسی ندارد.
با این وجود تحقیقات جدید نشان می دهد که مس ممکن است انتخاب بهتری برای ظروف پخت و پز نسبت به فولاد ضد زنگ باشد. به گفته تیمی از محققان دانشگاه ساوتهمپتون در انگلیس، استفاده از ظروف مسی ممکن است خطر عفونت ناشی از باکتری های بالقوه کشنده را کاهش دهد.
فولاد ضد زنگ در سراسر جهان به دلیل خواص بهداشتی درک شده آن استفاده می شود اما با نگاهی دقیق تر، خراش ها و علائمی که در مقیاس میکروسکوپی بیشتر شبیه دره ها هستند را نشان می دهد.
بیل کیویل، میکروبیولوژیست که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشت، می‌گوید: ورود پاتوژن‌ها (باکتری ها و قارچ ها) به این شکاف‌ها بسیار آسان است و مالش پارچه یا قلم مو روی این سطوح برای تمیز کردن و شست و شو ممکن است برای خارج کردن آنها کافی نباشد.
با این حال، برخی از کارشناسان بهداشت هشدار می دهند که هنگام تهیه غذاهای اسیدی در ظروف مسی باید دقت کرد چراکه فعل و انفعلات انجام شده می تواند باعث سمیت شیمیایی و بیماری در بدن شود. مس هم یک فلز سنگین سمی و هم یک ماده معدنی است که برای سلامتی ضروری است.
علائم مسمومیت مس شامل مشکل در تمرکز، حساس شدن عضلات ساق پا، حالت تهوع، تحریک پذیری، بیش فعالی، خستگی مداوم و درد مزمن مفاصل است. به گفته کارشناسان حتی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به مصرف ظروف مسی برای پخت و پز هشدار داده است چرا که ظروف مسی را قلع‌اندود می‌کنند و برای اینکه قلع طی واکنش شیمیایی به مس متصل شود کمی سرب هم به آن اضافه می‌کنند. در نتیجه در استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز سعی کنید از مواد اسیدی استفاده نکنید.

درباره قابلمه
سرویس قابلمه چدنی
قابلمه های چدنی از این نظر که هم می توان از آن روی اجاق و هم داخل فر استفاده کرد عالی هستند اما اگر قابلمه چدنی یا تابه چدنی واقعی خریداری کرده باشید بسیار سنگین است. وقتی این ظرف با موادغذایی پر شود سنگین تر شده و استفاده روزانه از آن را برای شما سخت می کند اما از نظر سلامتی بسیار ایمن و هنگام پخت وپز مواد غذایی، ضرری برای بدن ندارند.
چدن نیز گرما را به خوبی هدایت می کند اما با سس های اسیدی واکنش نشان می دهد و اگر به درستی تمیز نشود، زنگ می زند.
ظروف چدنی مقداری آهن را در مواد غذایی آزاد می‌کنند. استفاده از قابلمه چدنی یا تابه چدنی یکی از معدود مواردی است که شسته شدن فلز آن با مواد غذایی مطلوب تلقی می‌شود. اگرچه آهن به راحتی توسط بدن جذب نمی شود، اما با غذاها تعامل دارد و مقداری آهن مفید در رژیم غذایی افراد را تامین می کند. ظروف آهنی همچنین تا حدی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند، زیرا پس از خاموش شدن المنت گرما را حفظ می کنند و غذا گرم می ماند.

سرویس قابلمه استیل
بسیاری از افراد مراقب سلامتی به ظروف استیل ضد زنگ سوگند یاد می کنند. چرا؟ زیرا بادوام و غیر واکنشی است و گرما را به خوبی هدایت می کند و به راحتی تمیز می شود. این ظروف برای پخت سوپ، سبزیجات بخارپز و پختن حبوبات و غلات مناسب است. اما چندان برای سرخ کردن گزینه خوبی به حساب نمی آیند چراکه مثل تفلون، ویژگی نچسب بودن را ندارد. به همین دلیل حین پخت در قابلمه های تمام استیل برای جلوگیری از چسبیدن غذا به آب یا مقداری روغن نیاز دارید.

همچنین چون این ظروف گرما را به خود می گیرند برای جلوگیری از سوختن غذا بهتر است دقایقی قبل از طبخ کامل غذا زیر این ظروف را خاموش کنید تا مابقی فرایند پخت و پز با گرمای ظرف انجام شود.

سرویس قابلمه استیل
سرویس قابلمه تفلون
ویژگی سرویس قابلمه تفلون خوب چیست؟ مهمترین مشخصه ظروف پخت و پز تفلون، نچسب بودن آن است. به خصوص اگر قصد دارید در آشپزی و تهیه مواد غذایی از میزان چربی و روغن بکاهید، ظروف پخت و پز با پوشش‌های نچسب بهترین گزینه است. همچنین در تولید نسل جدید قابلمه های تلفون، این ظروف نسبت به قبل در برابر خط و خش مقاوم‌تر هستند.

اگرچه ظروف نچسب توسط بسیاری از افرادی که مایل به کاهش سطح چربی در رژیم غذایی خود هستند ترجیح داده می شود، کارشناسان این ظروف را توصیه نمی کنند. بیشتر به دلیل نگرانی های بهداشتی و محیطی و مواد شیمیایی که برای پوشش سطح این ظروف به کار برده شده است.

در نتیجه از ظروف تفلونی استفاده کنید که پوشش دهی بالا و دارای استانداردهای لازم بوده و پس از ایجاد خط و خش و ضربه، استفاده از آن را کنار بگذارید. چراکه برای سلامتی تان ضرر دارد. در مجموع تا زمانی که این ظروف سالم باشند مشکلی نیست اما به محض آنکه کوچکترین آسیب‌دیدگی بر اثر حرارت و ضربه به سطوح فلزی این ظرف‌ها وارد شود سطوح تفلونی این ظروف وارد غذا می‌شود که برای بدن مضر است.

همه چیز درباره سرویس قابلمه
سرویس قابلمه سرامیکی:
قابلمه سرامیکی بخرم یا گرانیت؟ قابلمه گرانیت بهتر است یا سرامیک؟ بهترین قابلمه سرامیک کدام است؟ واقعیت این است که بسیاری از قابلمه ها و ظروف پخت و پز موجود در بازار متریال مشابهی دارند. در واقع متریال اصلی این قابلمه ها، آلومینیوم ضد زنگ است که با لایه ای از مواد مطابق سلامتی انسان پوشش داده می شوند. از جمله تفلون، گرانیت و سرامیک. با این تفاوت که قابلمه سرامیک به نسبت تفلون در برابر ضربه و سایش مقاوم تر و طول عمر بیشتری دارد.

سرویس قابلمه گرانیتی:
حتما در بازار سرویس قابلمه و ظروف پخت و پزی را دیده اید که روکشی خال خالی در داخل و بدنه شان دارند. این ظروف گرانیتی هستند. ترکیبی از تفلون و سرامیک. به این صورت که اولین لایه داخل قابلمه از با روکشی تفلون و نچسب پوشش داده شده و سپس لایه ای از دانه های سخت سرامیکی روی کار را پوشانده تا مقاومت ظروف پخت و پز بالا برود اما هر دوی قابلمه سرامیک یا قابلمه گرانیت از نظر عملکرد، دوام و ایمنی تا حد زیادی شبیه به یکدیگر می باشند و تفاوت خاصی ندارند. اینجا انتخاب و سلیقه مشتری است که کدام مدل محصول را به خانه ببرد.

قابلمه مسی
سرویس قابلمه لعابی:
قابلمه های لعابی بیش تر برای طبخ غذاهای آبدار مثل سوپ و آش به کار می روند و نمی توان داخل آن ها برنج پخت کرد. این قابلمه ها می توانند برای نگه داری انواع مواد غذایی ( البته به جز مواد اسیدی ) در یخچال مناسب باشند. قابلمه های لعابی را نباید با اسکاچ زبر شست و شو داد زیرا روکش لعاب آن از بین برود برای بدن مضر است و دیگر قابل استفاده نیست.

برند قابلمه های موجود در بازار شوش تهران:
سرویس قابلمه در بازار شوش تهران تنوع بالا و برندهای مختلفی دارد. قابلمه ونتو، قابلمه عروس، قابلمه یونیک، قابلمه لایف اسمایل، قابلمه ورکاده، قابلمه آگرین، قابلمه بوش، قابلمه کارال، قابلمه ام جی است (MGS)، قابلمه (wmf)، قابلمه هوم کینگ، قابلمه دسینی، قابلمه کرکماز، قابلمه بریونی، قابلمه نوا و… بخشی از برندهای سرویس قابلمه موجود در بازار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

اگر سوالی دارید می‌تونید از پشتیبانی واتساپ ما استفاده کنید. اگر واتساپ ندارید با ما تماس بگیرید.

× سوال دارید؟