داستان برندها: از آرک تا لومینارک

لوگو جدید آرک اینترنشنال

با پدر لومینارک، (شرکت آرک اینترنشنال) آشنا شوید

Arc International  یکی از شرکت‌های بزرگ تولید و توزیع کننده ظروف و وسایل آشپزخانه است. این شرکت در شهر Arques  ، شهری در شمال کشور فرانسه تاسیس شده است و امروز مقر اصلی صنعت تولید شیشه در منطقه است.
آرک اینترنشنال در سال 1825 در روستای Arques ، توسط شخصی بنام Alexander des Lyons de Noircarm تاسیس شد. الکساندر کسی بود که کار خود را با تولید شیشه‌هایی شبیه به شیشه سرکه شروع کرد. در روزهای اول تاسیس، کارگاه شروع به تولید بانکه‌های شیشه‌ای شبیه به، شیشه آبغوره امروزی کرد. این محصولات به روش سنتی تولید می‌شد. و روش کار به این صورت بود که اول شیشه را آنقدر حرارت می‌دهند که خمیری شود، سپس این خمیر را با دمیدن و قالب‌های ابتدایی به شکل مورد نظر در می‌آوردند.
لوگو آرت اینترنشنال
محصولات تولیدی از همان ابتدا مورد استقبال مصرف کننده‌ها قرار گرفت و همین موضوع باعث موفقیت و گسترش شرکت شد. الکساندر نیاز مردم را شناسایی کرد و به این نتیجه رسید که ظروف مصرفی مثل لیوان شیشه‌ای می‌تواند طرح موفقی باشید و به فروش برسد، پس خظ تولید را به سمت، تولید ظروف شیشه‌ای آشپزخانه هدایت کرد.
در مسیر توسعه، شرکت به تکنیک تولید ظروف پایه‌دار تسلط پیدا کرد و همین تکنیک موجب تولید محصولات با ظاهر و کارایی متفاوت شد و طیف محصولات بالاتر رفت. ظروفی مثل انواع گیلاس خوری‌ها و لیوان‌های پایه‌دار و ظروف پذیرایی شیشه‌ای تا ظروف پخت و پز مقاوم در برابر حرارت.

شهر Arques که شرکت داخلش تاسیس شده بود، از سال 1916 میلادی تحت سلطه خانواده Durand  بود. در آن زمان خاندان دوراند قدرت زیادی در این شهر داشتند. بطوری که شهر را میراث اجداد خود می‌دانستند و خود را موظف می‌دیدند که این ارث را به نسل بعدی خودشان منتقل کنند. به همین دلیل سال‌ها از شهر حراست و نگهداری می‌کردند. شرکت روز به روز جلوی چشمان خاندان دوراند درحال توسعه بود. خاندان دوراند که دوست نداشت قدرت نمایی کسی در منطقه خودش را ببیند، هر طوری بود شرکت آرک اینترنشنال را از الکساندر در سال 1926 خرید. صاحبان جدید شرکت، هدف و سیاست پیشین شرکت را پیش گرفتند تا از مسیر موفقیت خارج نشوند با این تفاوت که صاحبان جدید شرکت قدرت و ثروت زیادی نسبت به قبل داشتند.

لیوان قدیمی لومینارک
یکی از محصولات انقلابی و برجسته شرکت که در سال 1978 عرضه شده. یک مدل لیوان به اسم لیوان ده ضلعی بود که در چند سایز مختلف عرضه شد. این لیوان در آن سالها آنقدر با سرعت محبوب شد که در همه آشپزخانه‌های فرانسه وجود داشت. (تصویر بالا)

طبق گزارش این شرکت که سال 2006 منتشر کرده بود. شرکت حدود 16500 نفر نیروی کار دارد و فروشی حدود 1.5 میلیارد یورو فروش داشته است و مبلغ قابل توجه 3 درصدی از فروش را به تحقیق و توسعه شرکت تخصیص کرده است.

پیشرفت پله کانی
مراحل توسعه شرکت

هدف اصلی شرکت بعد از واگذاری، تبدیل شدن به یکی از غول‌های صنعت تولید شیشه بود. برای رسیدن به این هدف شرکت نیاز به نوآوری و بکارگیری روش‌های جدید برای تولید بود.
برای مثال چند مورد از پیشرفت شرکت:

 1. استفاده از کوره‌های مخزن‌دار مدرن در سال 1933
 2. استفاده از تجهیزات مدرن برش شیشه در سال 1947
 3. استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک دمنده در سال 1950
 4. استفاده از روش مدرن و صنعتی ذوب کردن شیشه و تهیه خمیر شیشه در سال 1963
 5. استفاده از دستگاه خودکار تولید کریستال سرب‌دار در سال 1968

لوگوهای زیر مجموعه آرک اینترنشنال

شرکت‌های زیرمجموع آرک اینترنشنال

برندهایی که طی سال‌ها تجربه و توسعه و گسترش گروه آرک اینترنشنال، به زیر مجموعه این شرکت اضافه شدند.

 1. برند لومینارک در سال 1947
 2. برند آرکروک در سال 1963
 3. برند کریستال دل آرکیوز در سال 1968
 4. برند شف اند ساملیر در سال 2008
 5. برند آرکوپال در سال 1958
 6. آرکوزین
 7. لانگ چمپس در سال 1968 در امریکا
 8. سالویتی در سال 1999 فروخته شده به ایتالیا
 9. پیرکس از سال 2005
 10. studio Nova

از رقبای برند پیرکس عبارتند از:  Lenox Groupو  World Kitchen و  Waterford Wedgwoodاست. که در کشور ما این نام‌ها خیلی کم به گوش ما می‌خورد.

One thought on “داستان برندها: از آرک تا لومینارک

 1. محمد حسین بختیاری میگوید:

  مطلب بسیار مفید و جالبی بود.
  با سپاس از سایت شما

  • ناصر حسن زاده میگوید:

   جانم به قربان شما جناب آقای بختیاری نظر لطف شماست

 2. لیلا محمودی میگوید:

  جالب بود ولی از عاقبت آرکروک نگفتید که هنوز پابرجاست یا خیر چون الان اصلا هیچ چیزی از آرکروک نیست همه بلورها لومینارک هستند

  • فاطمه شیری میگوید:

   بله الان به دلیل مشکلات به وجود آمده یکسری برندهای بلور که محدود هستند در بازار وجود داره. مثل لومینارک یا پاشاباغچه که از نظر کیفیت و قیمت به نسبت برندهای دیگه مقرون به صرفه و بهتر هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

اگر سوالی دارید می‌تونید از پشتیبانی واتساپ ما استفاده کنید. اگر واتساپ ندارید با ما تماس بگیرید.

× سوال دارید؟